top of page

מהו ביטוח חיים ?

עודכן: 6 באוק׳ 2022


המטרה של ביטוח חיים היא להגן על היקרים לנו, מפני קשיים כלכליים, במקרי מוות חלילה, כמפרנסים, מצב הגורם לשינוי קיצוני באורח חיי המשפחה ופוגעים בהכנסותיה. רכישת פוליסת ביטוח חיים נועדה לדאוג לבני המשפחה שנשאיר אחרינו, בדרך כלל בני זוג וילדים, על ידי הבטחה של סכום פיצויים קבוע מראש שיגיע לידיהם במקרה ונלך לעולמנו (חלילה). ביטוח ריסק הוא כיסוי ביטוחי המבטיח פיצוי כספי בגובה הכיסוי שנרכש. ניתן לשנות במהלך תקופת הפוליסה עבור מי מיועדים הכספים במקרה מוות בנוסף, יש את האפשרות של המבוטח אשר יכול לקבוע מי יהיו המוטבים שלו בעת פטירה, ואם לא ייקבעו מוטבים, הפיצוי יועבר בעת התביעה ליורשים החוקיים של המבוטח שייקבעו על פי צו ירושה. כמו כן, או יורשים חוקיים. המבוטח יכול לקבוע את אחוז הפיצוי שיקבל כל מוטב מתוך סכום הביטוח הכולל. מקרה מוות עלול להשאיר את היקרים לך ללא מקור פרנסה. ביטוח חיים למקרה מוות נותן מענה למשפחה להמשיך לקיים שגרה כלכלית גם במקרה מוות חלילה של אחד מבני הזוג. יש חשיבות לקנות סכום למקרה מוות המאפשר המשך חיים לפיו התרגלה המשפחה. הביטוח יכול להיות כסכום חד פעמי שהמשפחה קונה, או כפנסיית שארים חודשית לבן או בת הזוג. ביטוח חיים? יש שני סוגים של ביטוח חיים – האחד הוא ביטוח למקרה של מות המבוטח (ריסק), והשני הוא ביטוח למקרה של אובדן כושר עבודה ונכות. זה המקום להזכיר גם את ביטוח החיים שמחויב אדם לרכוש כאשר הוא נוטל משכנתא. ביטוח זה, מיועד לכך שאם יקרה משהו לנוטל המשכנתא, הבנק יקבל את יתרת המשכנתא. בביטוח זה, המוטב הוא הבנק.

ניתן לבדוק גם כפל ביטוח חיים דרך הר הביטוח מהו ביטוח חיים פנסיוני? ביטוח חיים פנסיוני, המכונה גם ביטוח מנהלים, הוא ביטוח חיים שכולל לא רק כיסוי במקרה של אובדן כושר עבודה ונכות, אלא גם חיסכון לפרישה. את הכסף שהמבוטח חסך לפרישה, הוא מקבל עם צאתו לפרישה. אז מי בעצם צריך ביטוח חיים? לרוב אדם שיש לו ילדים, בן/בת זוג, הורים מבוגרים או בני משפחה שחשוב לו לדאוג לרווחתם הכלכלית או אנשים התלויים בו לפרנסתם. האם אפשר לרכוש יותר מביטוח חיים אחד? בהחלט. אפשר לרכוש כמה פוליסות ולקבל פיצוי ממספר פוליסות. כך למשל, יש אנשים שיש להם ביטוח חיים במסגרת ביטוח קבוצתי דרך מקום העבודה. כדאי לעשות חישוב ולבחון מהו הסכום שתהיו מעוניינים בו כסכום המצטבר של הפיצוי, ובהתאם להחליט איזה סכום ביטוח לרכוש בפוליסות השונות.

ניתן לעקוב אחרי הפוליסות הקיימות לנו היום דרך הר הביטוח איך מחליטים כמה כסף כדאי להפריש לביטוח חיים? הסכום צריך להיות מושפע מרמת החיים שאתם רוצים להבטיח למוטבים, ממקורות ההכנסה שיש למשפחה מעבר להכנסה שהמבוטח מספק לה, מהצרכים של המוטבים (למשל, אם יש ילד עם צרכים מיוחדים, שההורה מעוניין להבטיח את היכולת לספק לו טיפולים יקרים) ועוד שיקולים מעין אלה. ממה מושפעת הפרמיה? התשלום החודשי (הפרמיה) מושפע מכמה מרכיבים, ביניהם גיל המבוטח, השאלה אם הוא מעשן או לא, מצבו הבריאותי ואופי העיסוק או התחביבים שלו. ככל שלחברה קיים סיכון גבוה יותר לבטח את האדם, כך הוא ישלם מחיר גבוה יותר בגין הביטוח. למשל, מטפס הרים או אדם שמעשן שתי קופסאות סיגריות ליום, ישלמו מן הסתם יותר מאשר אנשים שאינם נוהגים לעשן או עוסקים בפעילות זו. האם יש הטבות מס בגין הפקדות לביטוח חיים (ריסק מוות)? יחיד זכאי להטבות מס בגין סכומים ששולמו בשנת המס עבור כיסוי ביטוח חיים (ריסק מוות):

  • זיכוי ממס בשווי 25% מסכום הפרמיה השנתית ששולמה על ידו/ה או על ידי בן/בת זוגו/ה, לביטוח חייהם.

  • "עמית מוטב" ייהנה מזיכוי דומה גם בגין סכום ששילם לביטוח חיי ילדו, שבשנת המס מלאו לו 18 שנים ומעלה.

האם יש הטבות מס בגין סכום ביטוח חיים המתקבל בעקבות מות המבוטח? מקבל התשלום ייהנה מפטור מלא ממס בגין סכומי ביטוח חיים ששולמו לו בשל ביטוח חייו של קרובו. *מימוש הטבת המס ייעשה על ידי הלקוח, מול פקיד השומה, באמצעות הגשת דוח מס שנתי. *מסמך זה מיועד לשמש כחומר רקע בלבד

נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

אין באמור בפרסום זה כדי להוות ייעוץ פנסיוני המותאם לנתוניך האישיים, לצרכיך ולהעדפותיך, ואין בו משום המלצה לביצוע עסקה כלשהי במוצר פנסיוני.

הנתונים הם לא נתונים רשמיים ולכן יכולים להשתנות בהתאם.

*אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.

0 צפיות0 תגובות
bottom of page