top of page

מהי טכנולוגיית הבלוקצ'יין
במובנו הבסיסי ביותר, הבלוקצ'יין הוא סוג של מאגר מידע המתמקד ברישום ותחזוקת נתונים. תכונותיו הייחודיות נובעות מצורת הרישום המבוזרת שלו. במאגרי מידע מרוכזים, מחזיקה רשות יחידה בשליטה מוחלטת על כל ההיבטים, בכללם הזנת נתונים, תיקוף אמינותם ותחזוקתם. בגישה המבוזרת של בלוקצ'יין, הנתונים נרשמים כ"בלוקים" מבוזרים ומתוקפים בידי מספר משתתפים, או נקודות ממסר, על רשת P2P( עמית לעמית(. אף שכל אחד יכול לייצר נתונים על בלוקצ'יינים ציבוריים, באמצעות יצירת בלוק חדש וקישורו לבלוק קודם, משמעותו של התיקוף המבוסס על קונצנזוס היא שאיש לא יכול לערוך או לזייף את הנתונים מרגע שהבלוק קיבל מספיק אישורים. יתרונותיו של הרישום המבוזר מבוססים על הנחה של אמון. ראשית, לכל משתתפי הרשת יש גישה לעותק של הבלוקצ'יין ולהיסטוריה שלו בזמן אמיתי. במילים אחרות, הוא שקוף לחלוטין. שנית, מרגע שהבלוק מקבל מספיק אישורים, אף נקודת ממסר או שחקן לא יכולים יותר להעתיק, להשחית, לשנות או למחוק את העסקאות שבתוכו. עקב חסימת היכולת לבצע שינויים, יכול הבלוקצ'יין לספק בטיחות ויכולת מעקב ברמה גבוהה. נקודה חשובה שלישית: מכיוון שאין לבלוקצ'יין גוף מפקח מרכזי, מתייתר הצורך בתיקופים של צד שלישי או ביישוב מחלוקות וכך נחסכות עלויות תיווך.


היחסים בין טכנולוגיית הבלוקצ'יין לבין נכסים דיגיטליים טכנולוגיית הבלוקצ'יין קשורה קשר הדוק למטבעות קריפטו ולנכסים דיגיטליים אחרים. מטרתם של מטבעות הקריפטו היא להוות מדיום לעסקאות חליפין, המשתמש בשיטות הצפנה כדי לפקח על יצירת יחידות כספיות ולתקף עסקאות. סוגים נוספים של נכסים דיגיטליים בעלי ערך פוטנציאלי הם אסימוני ניירות ערך ונגזרות קריפטו. נכסים דיגיטליים מפותחים לרוב על רשתות בלוקצ'יין שבהן העסקאות מתוקפות על ידי נקודות ממסר עצמאיות ומופצות ברחבי הרשת על בסיס עמית לעמית. נכסים דיגיטליים נסחרים בדרך כלל בבורסות לסחר בנכסים דיגיטליים, אך אפשר גם לסחור בהם ישירות על בסיס עמית לעמית על הבלוקצ'יין. הביטקוין, מטבע הקריפטו המוכר והגדול ביותר מנקודת מבט של ערך השוק, היה היישום הנרחב הראשון של טכנולוגיית הבלוקצ'יין. הביטקוין, שהרוויח מההיבטים הייחודיים של טכנולוגיית הבלוקצ'יין, מעולם לא נפרץ או אוים, הוא אינו נשלט על ידי רשות מרכזית והעסקאות בו שקופות ברחבי הרשת. הביטקוין מוגדר לעתים קרובות כ"זהב דיגיטלי", משום שרבים רואים בו מאגר בטוח של ערך שניתן להשתמש בו לביצוע עסקאות. מלבד הביטקוין, יש סוגים נוספים של מטבעות קריפטו המשמשים למטרות חלופיות, כגון ה"אתר" של אתריום. הבלוקצ'יין של אתריום מרחיב את שימושי הבלוקצ'יין של הביטקוין על ידי שילוב מכונה וירטואלית, שיודעת לבצע תוכניות מתקדמות יותר )למשל, חוזים חכמים(. האתריום הוא בלוקצ'יין שניתן לתכנת, או למעשה, מחשב מבוזר שמפעיל יישומים עמידים לשינויים, שכל אחד יכול לבנות ולהשתמש בהם באופן בלתי תלוי. מסחר ברשת האתריום דורש כוח מחשוב שהמשתמשים חייבים לשלם עבורו באסימון שנוצר על ידי הבלוקצ'יין, זהו ה"אתר". מכאן שהביקוש לאתר קשור חלקית לשימוש בשירותים המסופקים על ידי היישומים שנבנו על הבלוקצ'יין של אתריום. הבה נבחן דוגמה. אסימונים חסרי תחליף (NFTs (כובשים כרגע בסערה את עולם האומנות הדיגיטלית ואת ענף האספנות. אנשים משתמשים באסימונים חסרי תחליף כדי לייצג בעלות i על פריטים ייחודיים. אסימונים אלה מאפשרים המרה של פריטי אומנות, פריטי אספנות ואפילו נדל"ן, לאסימונים. לאסימון חסר התחליף יכול להיות רק בעלים אחד בכל רגע נתון והוא מאובטח על ידי הבלוקצ'יין של אתריום – איש לא יכול לשנות את רישום הבעלות או בעיקרון, היקום של האסימונים חסרי התחליף הוא ii להעתיק ולייצר אסימון חסר תחליף חדש. עצום ויכול לכלול כל דבר שהוא ייחודי וזקוק להוכחת בעלות.נתונים הכלולים במסמך זה צפויים להשתנות. מסמך זה אינו מהווה ייעוץ, המלצה או חוות דעת באשר לכדאיות השקעה או חיסכון בכל מוצר, ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ אישי המותאם לנתוניו, צרכיו ומטרותיו של כל אדם. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס מכל סוג שהוא.

אין באמור בפרסום זה כדי להוות ייעוץ פנסיוני המותאם לנתוניך האישיים, לצרכיך ולהעדפותיך, ואין בו משום המלצה לביצוע עסקה כלשהי במוצר פנסיוני.

הנתונים הם לא נתונים רשמיים ולכן יכולים להשתנות בהתאם.

*אין באמור תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי או התחייבות להשגת תשואה או דירוג דומה.

*אין באמור במסמך זה כדי להוות שיווק פנסיוני או המלצה לייעוץ מס כהגדרתו בדין ואין בו כדי להוות תחליף לשיווק פנסיוני או ייעוץ מס אשר מתחשב בצרכים ובנתונים המיוחדים לכל אדם. התנאים המלאים והמחייבים הינם התנאים המפורטים בתקנון הרלוונטי ובכל סתירה בין האמור במסמך זה לבין האמור בתקנון, יגברו הוראות התקנון.

הסקירה הנ”ל מהווה פרשנות של כותבה לדברי החקיקה אליהם היא מתייחסת והיא איננה ממצה או מתיימרת למצות את כלל החקיקה ו/או הפסיקה הקיימים בעניין

4 צפיות0 תגובות
bottom of page